W dniu w dniu 22 maja 2024 r. w ramach Projektu Edukacyjnego "Praktyczne Spotkania z Kryminalistyką i Systemami Bezpieczeństwa", Studenci zrzeszeni w Kole Naukowym "Kryminologii, Detektywistyki i Systemów Bezpieczeństwa" pod opieką mgr Adriana Wasika wspólnie z Panem dr Jackiem Copikiem i Panią mgr Grażyną Dudek zorganizowali "Dzień Bezpieczeństwa i Profilaktyki Ruchu Drogowego". Przedsięwzięcie zostało przygotowane i przeprowadzone przy wsparciu Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, Straży Miejskiej w Częstochowie i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie. Przedstawiciele społeczności akademickiej i społeczności lokalnej mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się praktycznymi aspektami bezpieczeństwa i profilaktyki w ruchu drogowym, w tym m.in.
1. Symulacją zdarzeń w ruchu drogowym – symulator dachowania samochodu i symulator zderzeniowy
2. Wykorzystaniem pojazdów służbowych Policji (motocykli służbowych, radiowozu oznakowanego, radiowozu specjalistycznego wyposażonego w sprzęt do obsługi wypadków drogowych) do czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym.
3. Wykorzystaniem pojazdu służbowego Straży Miejskiej wraz z wyposażeniem przeznaczonym do czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego.
4. Sprawdzeniem swojej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz czasu reakcji na bodźce zewnętrzne.
Dzięki temu w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach, możliwe było zrozumienie istoty i skutków zdarzeń drogowych, ponadto w ramach profilaktyki przypomniano zasady unikania i przeciwdziałania tego rodzaju zdarzeniom.
Organizatorzy "Dnia Bezpieczeństwa i Profilaktyki Ruchu Drogowego" składają serdeczne podziękowania za okazane wsparcie i pomoc przy organizacji tego przedsięwzięcia dla Pana insp. Dariusza Kiedrzyna Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie, Pana Artura Hołubiczko Komendanta Straży Miejskiej w Częstochowie i Pana Włodzimierza Mogiły Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie.
Dziękujemy wszystkim zainteresowanym osobom i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach z zakresu szeroko rozumianego spektrum bezpieczeństwa, które adresowane są do społeczności lokalnej i społeczności akademickiej.
Wyk.
mgr Adrian Wasik