Nominacja profesorska dla Prorektora Janusza Kapuśniaka



Decyzją z dn. 23 stycznia 2023 roku Prezydent RP nadał dr. hab. Januszowi Kapuśniakowi tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie technologii żywności i żywienia. Pan profesor pełni w Uniwersytecie funkcję Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.

Dorobek naukowca:

Profesor Janusz Kapuśniak w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza zatrudniony jest od 1997 r. przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodowej od pracownika naukowo-technicznego do profesora. Obecnie pełni funkcję Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą. Do największych osiągnięć naukowych prof. Kapuśniaka można zaliczyć stypendia przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programów START i KOLUMB, Grant wspomagający FNP dla laureatów Programu KOLUMB, roczny staż naukowy w Carbohydrate Chemistry Group w Department of Food Science and Human Nutrition w Iowa State University w USA, uzyskanie Śląskiej Nagrody Naukowej w 2020 r. oraz nagrody Regionalnej Organizacja Pracodawców w Częstochowie zrzeszonej w Konfederacji Lewiatan, w uznaniu „za efektywne zarządzanie badaniami naukowymi w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie i zdecydowane podniesienie pozycji naukowej tej uczelni”.

Prof. Janusz Kapuśniak jest autorem ponad 100 oryginalnych artykułów naukowych, 5 rozdziałów w monografiach, 6 patentów. Był promotorem 2 rozpraw doktorskich, recenzentem w 7 przewodach doktorskich oraz w 4 postępowaniach o nadanie stopnia doktora habilitowanego. Wielokrotnie był zapraszany do wygłoszenia wykładów plenarnych, key-note i sekcyjnych na konferencjach w wielu krajach na całym świecie, m.in. Austrii, Belgii, Bułgarii, Chinach, Republice Czeskiej, Francji, Niemczech, Grecji, Indiach, Włoszech, Japonii, Holandii, Rumunii, Rosji, Serbii, Singapurze, Słowacji, Tajlandii, Turcji, Ukrainie. Uczestniczył w wymianie pracowników badawczo-dydaktycznych w wielu uczelniach, m.in. University of Caen (France), University of Florence (Italy), Gent University (Belgium), Süleyman Demirel University in Isparta (Turkey), University of Cagliari (Italy), University of Aveiro (Portugal), Latvia University of Agriculture (Jelgava, Latvia), University of Basque Country (Bilbao, Spain), Josip Juraj Strossmayer University of Osijek (Croatia), Rikkyo University (Tokyo, Japan).

W ostatnich latach kierował lub był członkiem komitetów sterujących 6 projektów badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest przedstawicielem UJD w European Polysaccharide Network of Excellence (EPNOE) - od 2019 r. oraz wiceprezydentem tego stowarzyszenia. Jest członkiem Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Polskiej Akademii Nauk, członkiem prezydium Sekcji Technologii Węglowodanów Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności, członkiem Zespołu Ekspertów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Pan Profesor posiada 15 letnie doświadczenie w realizacji i zarządzaniu projektami badawczymi krajowymi i międzynarodowymi oraz pracami wykonywanymi na zlecenie partnerów przemysłowych krajowych m.in. Dr Oetker, MASPEX Foods, Tymbark, Lubella, KUBARA sp. z o.o., ZAKŁAD CUKIERNICZY "MICHAŚ" A.SZYMCZYK, K.CHOJNACKA-SZYMCZYK SPÓŁKA JAWNAi zagranicznych: Kraft Foods, Glenview, IL USA; Grain Processing Co., Muscatine, IA USA; Cephalon Inc., Salt Lake City, UT USA w takich tematach jak: technologia koncentratów spożywczych, soki i napoje, technologia otrzymywania opornych maltodekstryn, żywność funkcjonalna i dietetyczna, technologia i charakterystyka fizyko-chemiczna galanterii śniadaniowej, modyfikacja skrobi dla celów opakowaniowych

Prof. Kapuśniak pełnił wiele funkcji administracyjnych w Uczelni. Był kierownikiem Zakładu Chemii Ogólnej, Zakładu Biochemii i Technologii Bioproduktów, Katedry Dietetyki i Badań Żywności (obecnie), Dyrektorem Instytutu Chemii, Ochrony Środowiska i Biotechnologii, Dziekanem Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego oraz Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą (obecnie).

Zainteresowania badawcze Katedry, którą kieruje Profesor koncentrują się wokół skrobi i maltodekstryn, w szczególności ich modyfikacji do celów spożywczych (błonnik pokarmowy, prebiotyki, biosurfaktanty) i niespożywczych (biodegradowalne opakowania, folie rolnicze i ogrodnicze, materiały okrywające do mikrokapsułkowania i kontrolowanego uwalniania substancji biologicznie aktywnych). Kolejnym obszarem zainteresowań badawczych są mikroorganizmy jelitowe dzieci z nadwagą i otyłością oraz modyfikacja ich składu i aktywności pod wpływem preparatów skrobiowych.