Prof. Jarosław Krzywański profesorem tytularnym


Prezydent RP Andrzej Duda wręczył prof. dr. hab. Jarosławowi Krzywańskiemu tytuł profesora. Uroczystość odbyła się 25 kwietnia 2024 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prof. Krzywański jest pracownikiem Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD. Pełni funkcję kierownika Katedry Zaawansowanych Metod Obliczeniowych.

na foto: W trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim

Do najważniejszych osiągnięć naukowych profesora Jarosława Krzywańskiego zaliczyć należy przeprowadzenie szeregu badań, w tym badań modelowych i implementacji technik modelowania, szczególnie metod sztucznej inteligencji w zakresie fluidalnego spalania, konwersji paliw w pętli chemicznej oraz adsorpcyjnych układów chłodzenia i odsalania.

Od początku aktywności naukowej, główny jej nurt związany jest nieprzerwanie z problematyką ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych składników spalin, w tym NOx, SO2, CO i CO2 ze źródeł antropogenicznych, głównie z sektora energetycznego.

Początkowo, w ramach pracy doktorskiej, a następnie także habilitacyjnej, prowadził on prace badawcze związane z zagadnieniami emisji zanieczyszczeń gazowych, w tym tlenków siarki i azotu ze spalania paliw stałych w kotłach z cyrkulacyjną warstwą fluidalną. Badania te dotyczyły zróżnicowanych konfiguracji układów kotłowych, jak również wielorakich warunków eksploatacyjnych, w szczególności współspalania biomasy z węglem i spalania w atmosferze wzbogaconej tlenem (ang. oxy-fuel combustion). W obszarze zainteresowań znalazły się więc też koncepcja wykorzystania cyrkulacyjnej warstwy fluidalnej do realizacji spalania tlenowego jako technologii pro-CCS (ang. carbon capture and storage), sprzyjającej radykalnemu ograniczeniu ilości CO2 emitowanego do atmosfery z kotłów energetycznych, przy jednoczesnej redukcji emisji SO2 i NOx a potem nowe procesy i rozwiązania technologiczne, uważane za metody zaawansowanego spalania tlenowego, oparte na koncepcji tzw. pętli chemicznej CLC (ang. chemical looping combustion) oraz CLOU (ang. chemical looping with oxygen uncoupling), dotyczące konwersji paliw przy istotnym ograniczeniu emisji do atmosfery.

Badaniami modelowymi objęto też procesy o znaczącym potencjale aplikacyjnym,, tj. spalanie w pętli tlenkowej, wykorzystujące stałe nośniki tlenu, ale również procesy reformingu, nastawionego na produkcję H2 z paliw stałych oraz technologię opartą o koncepcję pętli węglanowej CaL (ang. calcium looping), wykorzystującą nośniki CO2.

Obszar badawczy dotyczy również wykorzystanie rosnącej ilości nadmiarowego, niskotemperaturowego ciepła odpadowego w adsorpcyjnych układach chłodniczych.

Urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością, jako że posiadają prostą konstrukcję i nie wykazują negatywnego wpływu na środowisko, a jednocześnie pozwalają na produkcję chłodu i odsalanie wody z użyciem odnawialnych źródeł energii (np. energii słońca) lub ciepła odpadowego, przy ograniczonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Profesor Jarosław Krzywański jest członkiem: Association for the Advancement of Artificial Intelligence, Combustion Institute, International Adsorption Society, Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej.

Profesor Jarosław Krzywański od kilku lat wymieniany jest w gronie prestiżowego rankingu TOP 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie, publikowanego corocznie przez Uniwersytetu Stanforda.

Zdjęcia