Mgr inż. Adam Kaczmarek laureatem Śląskiej Nagrody Naukowej
Z radością informujemy, że nasz doktorant mgr inż. Adam Kaczmarek został laureatem Śląskiej Nagrody Naukowej na 8. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach!
mgr inż. Adam Kaczmarek pracuje nad pracą doktorską pod tytułem "Relatywistyczna informacja kwantowa w czasoprzestrzeni czarnych dziur"
Promotor: prof. dr hab. Radosław Szczęśniak
Promotor pomocniczy: dr Dominik Szczęśniak, prof. PCz
Najciekawszym osiągnięciem laureata jest wykazanie, że w korelacjach układów kwantowych czarnych dziur można dostrzec sygnatury tzw. atmosfery kwantowej (o ile rzeczywiście taka atmosfera istnieje). Koncepcja kwantowej atmosfery zakłada, że promieniowanie Hawkinga nie pochodzi bezpośrednio z horyzontu zdarzeń, lecz z kwantowego obszaru znajdującego się w pewnej odległości od tego horyzontu. Pomysł ten został pierwotnie zaproponowany przez Steve’a Giddingsa (UCSB) w celu wyjaśnienia rozbieżności między przewidywaniami wynikającymi z prawa Boltzmanna-Gibbsa a obliczeniami opartymi na termodynamice czarnych dziur, które wskazywały na efektywnie większy promień czarnej dziury, niż wynikałoby to z temperatury Hawkinga.
Badania laureata wykazały, że jeśli kwantowa atmosfera rzeczywiście istnieje, to wpływa na zachowanie układów kwantowych w tym regionie. Układy te wykazują różne cechy w porównaniu do sytuacji, w której promieniowanie pochodzi bezpośrednio z horyzontu zdarzeń (czyli z mikroskopowej odległości od tej granicy). W szczególności zaobserwowano wyraźną utratę korelacji (np. nielokalności układu) w pewnej odległości od horyzontu, co zbiegło się z najwyższym poziomem promieniowania cząstek w regionie kwantowej atmosfery. Oznacza to, że niektóre cechy kwantowej atmosfery mogą być wykrywane już na poziomie układów kwantowych, co otwiera nowe możliwości dalszej analizy tego konceptu.
Wyniki badań zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie Physics Letters B (A. Z. Kaczmarek, D. Szczȩśniak "Signatures of the black hole quantum atmosphere in nonlocal correlations." PLB 848 (2024): 138364) i stanowią część pracy doktorskiej laureata.
Serdecznie gratulujemy laureatowi tego wspaniałego sukcesu!
opr. dr Marika Turek
Data dodania: 11 grudnia 2024